Komodity a akcie

Informační server věnovaný finančním spekulacím - komodity a akcie


  Tipy na free články v češtině:

  Burza CBOT – kde infarkt není nic výjimečného

Celý článek

  Existuje klíč podle kterého obchodovat?

Celý článek


  Můj příběh obchodování do akcií

Svoji první byť ne osobní zkušenost dokazující mi, že investování je skutečně snadné, jsem získal již na střední škole.

V té době (zlaté době bezstarostných studentských let) jsem seděl celé dva roky v lavici s kamarádem, který se jmenoval Dan. Byl to takový obyčejný, relativně nevýrazný, tichý kluk, co ale když něco řekl, mělo to vždy hlavu a patu a který nesmírně rád (a dobře) fotografoval. Do Dana byste řekli cokoliv, jenom ne to, že by mohl být investor, natož tak dobrý investor.

Přesto někdy ve 3 ročníku jsem si všiml, že Dan každý den nosí do školy noviny, zaujatě v nich sleduje jakési (pro mě v té době zcela záhadné) tabulky, během přestávky chodí neustále kamsi telefonovat a po škole chodí pozorovat podivné tabule se stále se měnícími čísly. V té době jsem neměl ani tušení o tom, co že to Dan dělá a upřímně mě to ani nijak nezajímalo. Měl jsem své vlastní zájmy a starosti a jakékoliv tabulky a čísla mě už zdálky odpuzovaly, neboť od narození nesnáším matematiku a rozhodně patřím v matematice k těm méně nadaným. Přesto jednoho dne přišel obrat, který mi poprvé ukázal, jak snadné je investovat do něčeho, co se jmenuje akcie.

Bylo to někdy ve 4 ročníku, kdy si Dan našel přítelkyni, která stejně jako on byla kulturně založená a tak spolu neustále navštěvovali nejrůznější kulturní akce. V té době byl mimo jiné absolutní hit muzikál Jesus Christ Superstar a každý, kdo ho neviděl, nebyl dostatečně IN. Bylo tedy jen otázkou času, kdy i Dan přijde nadšeně referovat, že s přítelkyní muzikál navštívili a jak je uchvátil. Co však uchvátilo mě, byl prospekt, který mi Dan z muzikálu přinesl a ze kterého vypadly dva lístky za cenu 1 200,- korun jeden! Ano, vážení, Dan ve svých studentských letech, kdy jsme my ostatní měli problémy sehnat alespoň 10 korun na pivo, s naprostým klidem zaplatil 2 400,- korun za nějaké lístky na muzikál a ještě se u toho tvářil, jako by se vůbec nic nedělo! A v ten moment jsem se poprvé Dana zeptal, zdali jeho nadstandardní finanční situace nějak souvisí s těmi záhadnými tabulkami, co každý den čte v novinách. Dan přikývl, a během pouhých 20 minut (!) mě zcela srozumitelně vysvětlil, jak nakupuje a prodává akcie českých společností, jak vydělává na denních či několika denních změnách cen akcií, jak má svého makléře a vůbec všechno o obchodování s akciemi. Už v té době jsem pochopil, že opravdu KAŽDÝ TO DOKÁŽE. Pokud se ptáte, jak to s Danem dopadlo, tak za peníze, které již na střední škole obchodováním akcií vydělal, si zaplatil kvalitní vzdělání na soukromé vysoké škole s ekonomickým zaměřením (žádné větné rozbory) a dnes bez pochyb pracuje v pro nás ostatní nedostižném světě vysokého finančnictví.

Druhý případ, který mě potkal o mnoho let později a opět mě utvrdil v tom, že do akciového investování se může pustit skutečně každý, bylo zajímavé setkání ve filmovém komparsu. Jelikož jsem obrovský filmový fanda a nadšenec, chodil jsem jednu dobu "pracovat" jako komparsista a spíše než se těšil z té lehce vydělané pětistovky za každý natáčecí den, fascinovalo mě pozorovat při práci filmaře a jejich úžasnou práci. Navíc být v rámci komparsních rolí jednou námořník, po druhé voják a po třetí bankovní úředník mě připadalo docela zábavné, nemluvě o tom, že jsem za to ještě bral peníze!
Zpět však k akciím. Právě na jednom z takových komparsů jsem se setkal s člověkem, který mě opět zaujal tím, jak v pauzách natáčení studoval v novinách tabulky a neustále někam telefonoval. Okamžitě jsem si vzpomněl na Dana a s tímto mužem se dal do hovoru.

Byl to takový čtyřicátník, ženatý, s dcerou v pubertě a naprostou nechutí živit se "normální" prací - jako asi většina z nás. Proto tento muž chodil od jednoho komparsu ke druhému, někdy zvládnul i dva za den (což opravdu netuším jak) a světe div se - dokázal tímto (pro mě velmi zábavným) způsobem živit i svou rodinu. Přesto však i mé skromné matematické dovednosti stačily na to, abych si spočítal, že si rodina zrovna dvakrát finančně vyskakovat nemůže a tak mě vůbec nepřekvapilo, že si onen muž snažil přilepšovat v obchodování s akciemi.

I tento muž obchodoval stejným způsobem jako Dan, to znamená vydělával na tom, že se kurzy různých akcií českých společností v horizontu dnů, maximálně měsíců měnily. Tento muž mi však ukázal zcela novou věc ve světě investování a to dle mého názoru nejdůležitější věc ze všech, věc, která bohužel (jak jsem měl možnost poznat) chybí nemalé většině "odborníků" přes akcie - a to je ZDRAVÝ SELSKÝ ROZUM. Pokud ho alespoň trochu vlastníte, pak zkrátka a dobře dle mého názoru MUSÍTE umět v akciích vydělávat. Jak pracoval se zdravým selským rozumem náš muž z komparsu? Vybíral na základě něho akcie.

"Jak víte, co máte nakoupit a co prodat?" byla moje první otázka. "Je to úplně jednoduché", odpověděl ten muž. "Stačí jen dobře odhadnout, co ve které době pofrčí."

A tak mi ten muž vysvětlil, jak každý rok před turistickou sezónou nakupuje akcie velkých hotelů, které pak díky vysoké kapacitě obsazení během sezóny rostou, a on tak může o pár týdnů své akcie prodávat zpět s tučným ziskem. Nebo jak pravidelně čte noviny a pokud se dozví, že například některá pekárna prodala tento rok více pečiva než rok předchozí, už se začíná zajímat, zdali jsou k mání akcie takové pekárny, neboť je docela slušná šance, že by pekárna mohla prodat více rohlíků i další rok a náš pán z komparsu tak mohl na jejích prodaných rohlících díky drženým akciím vydělat.

Zkrátka a dobře, tento muž mi ukázal, že kdo si umí spočítat, že 1+1 jsou 2 a kdo si umí tu a tam přečíst nějaké zajímavé zprávy a něco prostého z nich vydedukovat, může na akciích vydělávat i krátkodobě. Záměrně říkám krátkodobě, neboť my si zde ukážeme jakým způsobem investovat do akcií hlavně dlouhodobě a proč právě dlouhodobě. I když krátkodobému investování bude též věnována část jedné kapitoly.
A jak si muž z komparsu vede dnes? Přiznám se, že nevím. Od té doby jsem ho viděl ne více jak 3 krát, to si ještě stále dobře vedl ve svých akciových obchodech, ale i já jsem se nakonec nechal lapit do pasti jménem "solidní zaměstnání" a tak jsem již v poměrně raném věku vydělávání si po komparsech zanechal.

A do třetice všeho dobrého. Po relativně dlouhé době nastal čas, kdy i já pochopil, že z důchodu se v budoucnu příliš dobře mít zřejmě nebudu a tak jsem začal o investování zcela seriózně uvažovat i já. Už jsem věděl, že to není příliš složité, přesto však moje povaha je velmi zvídavá a než se do něčeho pustím, chvi vědět o dané věci maximum. Absolvoval jsem tedy několikaměsíční poctivé studium, kdy jsem se seznamoval s teoretickým i praktickým světem investování, měl možnost pročíst řadu zahraničních knih (mimo jiné navýsost zajímavé rozhovory s nejlepšími investory světa, kteří otevřeně prozrazovali některé své techniky a taktiky), osobně se seznámit s nerůznějšími druhy investorů a v neposlední řadě i poznat dva české brokery, kteří se stali natolik úspěšní, že nyní pracují pro renomované brokerské domy v zahraničí. I oni mě poskytli mnoho zajímavých rad, zkušeností a doporučení.

A tak jsem i já začal postupně obchodovat akcie. Jak jsem již psal na úvodní stránce, ve svém akciovém obchodování jsem vyzkoušel snad všechny přístupy - od fundamentálních až po technické, od rad brokerů, přes rady analytiků na proslulých TV kanálech až po astrologii (ano, i k této variantě jsem klesl v dobách své největší krize!).

Sám jsem byl překvapen jak to bylo snadné - za několik měsíců po startu jsem běžně hodnotil svůj účet cca o 20% ročně - to je více než v bance, ale na můj vkus pořád hodně málo :( Respektive příliš málo na to, abych byl schopen uspokojit veškeré své (neskromné) potřeby. To jest pořádný a prostorný byt, sportovní automobil a dost peněz na to, abych mohl dlouhé a studené zimy trávit v Karibiku... Vím, že to zní šíleně, ale rozhodnul jsem se jednou v životě těchto cílů dosáhnout a nehodlám se jich vzdát příliš snadno. A pak jsem objevil komodity! A přátelé toto je svět pro mě! V tuto chvíli hodnotím měsíčně svůj účet přibližně o 20%, což jsou peníze, ze kterých se dá již žít. A protože i mě ve svém důsledky nakoply k penězům zkušenosti úspěšnějších, rozhodl jsem se založit tyto stránky, abych poradil dalším lidem a "revanžoval" se "společnosti" :)


  Komoditní rozcestník

Kde hledat komoditní grafy zdarma:
www.britefutures.com
www.alaron.com
www.barchart.com
www.financnik.cz

Kde hledat hlavní komoditní burzy:
www.cbot.com
www.cme.com
www.csce.com
www.nymex.com
www.nyce.com

Kde hledat komoditní reporty:
www.usda.gov

Kde hledat komoditní manuál zdarma:
www.financnik.cz

Kde hledat historické grafy zdarma:
www.thecgdgroup.com/BCCharts.asp

Kde hledat aktuální hodnoty opcí:
www.bohl.minot.com/#OPTIONS

Kde hledat informace o párových strategiích:
www.pairslog.com

Kde hledat aktuální informace z měnových trhů:
www.forexnews.com

Kde hledat komoditní rady a tipy v češtině:
www.financnik.cz

Kde hledat aktuální marginy:
www.iowagrain.com/comments/margins/margin2.pdf

Kde hledat časopis věnovaný komoditnímu obchodování:
www.futuresmag.com

Knihy o burzovním obchodování:
www.burza-knihy.cz/index.php

Copyright ©2005 Pavel Novotný